Marmara Denizi Eylem Planı İstanbul İl Değerlendirme Toplantısı düzenlendi

23 Şubat 2022
Marmara Denizi Eylem Planı İstanbul İl Değerlendirme Toplantısı düzenlendi

MARMARA EYLEM PLANI İSTANBUL İL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen Marmara Denizi Eylem Planı İl Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Marmara Denizi Koordinasyon Kurulu üyeleriyle İstanbul özelinde yaptıkları çalışmaları değerlendirdiklerini, bu çerçevede atılması gereken adımların kısa vadede atıldığını, uzun vadede atılması gereken adımlara ilişkin de projeleri değerlendirdiklerini söyledi.

 

Bakanlık olarak iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında önemli bir süreç yürüttüklerini aktaran Kurum, bugün de müsilaj konusunu istişare ettiklerini anlattı. Müsilajın iklim değişikliğinin etkileriyle İstanbul'da görülen bir doğa olayı olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, "Bu çerçevede belki bundan sonraki süreçte çok farklı afetlerle problemlerle karşılaşacağız. Dolayısıyla bu problemlerin çatısı, iklim değişikliği sebebiyle olmaktadır. Bu manada da Sayın Cumhurbaşkanı'mızın açıklamış olduğu 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda da Bakanlığımız ilgili tüm kurumlarımızla ilgili tüm bakanlıklarımızla ortak bir çalışma yürütüyor." dedi.

 

Bakan Kurum, bu çerçevede "Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye" temasıyla yaptıkları toplantıda 11 maddelik eylem planını açıkladıklarını ve pazartesi itibarıyla Türkiye'nin ilk iklim şurası olan şurada, emisyon, ticaret sistemi, fosil yakıtların kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, atık su arıtma tesislerindeki atık suların yeniden kullanımı, iklim göçü sebebiyle yapılması gereken işlemler, iklim finansmanı, iklim ile alakalı yerel yönetimlerin yapması gereken işler olmak üzere yapılması gerekenleri aktardı.

Toplantıya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Bakanlık bünyesindeki ilgili birimlerin yöneticileri, kentteki organize sanayi bölgeleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kuruluşların yetkilileri katıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır