Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu Çalışmalarına Başladı

30 Haziran 2021

Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu Çalışmalarına Başladı

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında müsilajla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu, ilk toplantısını 29 Haziran 2021 tarihinde, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) gerçekleştirdi.

Toplantı öncesinde Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın gerçekleştirdiği ortak basın açıklamasında, müsilajın Marmara Denizi’ne, halk sağlığına etkileri başta olmak üzere birçok konunun ele alınacağı ifade edildi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 21 araştırmacı ve bilim insanı olarak çalışmalara başlayacaklarını, konunun öneminin ve aciliyetinin farkında olduklarını, bilim temelli bir yaklaşımla görüş ve çözüm önerileri oluşturmaya çalışacaklarını belirtti.

Kurulda farklı disiplinlerden alanında yetkin bilim insanlarının çalışma yürüteceğini aktaran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Konunun hem çevre bilimi, deniz ve su bilimleri teknolojileri ve buna bağlı olarak temel bilim noktasında fizik, kimya, biyoloji noktasında bu konuya destek verecek bilim insanları ile beraberiz.” diye konuştu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır