Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı

04 Ocak 2022
Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı

Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı

 

Bilindiği üzere, Marmara Denizi'nde iklim değişikliğinin etkisi ile birlikte deniz suyundaki durağanlık ve azot-fosfor bolluğuna bağlı olarak ortaya çıkan müsilajın kontrol altına alınması ve giderimine yönelik Bakanlığımız koordinasyonunda üniversiteler ve ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile 22 Maddeden oluşan "Marmara Denizi Eylem Planı" hazırlanmış ve 06.06.2021 tarihinde Marmara Denizine kıyısı olan tüm illerin üst düzey yöneticileri ile imza altına alınarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Diğer taraftan, Eylem Planı çerçevesinde öngörülen işlerin belirtilen sürelerde tamamlanabilmesi, gereken çalışmaların bir bütünlük içerisinde yürütülebilmesi ve eylem planı çerçevesinde yapılacak uygulamalara karar verilmesi amacıyla 13.06.2021 tarihli ve 2021/10 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu kurulmuştur.

Bununla birlikte, Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde Marmara Denizi Havzası'nı iyi çevresel duruma ulaştırmak için politika ve stratejilerin belirlenmesi ve uygulanması amacıyla,  2021-2024 Dönemi için Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı hazırlama çalışmalarına başlanmıştır. İlgili kurum, kuruluşlar ve STK'ların katılımı ile gerçekleştirilen iç ve dış paydaş toplantıları sonucunda son hali verilen Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı, Bakanımız Sayın Murat KURUM'un başkanlığında, 22.10.2021 tarihinde gerçekleştirilen Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulunun 3. Toplantısında onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

BÜTÜNLEŞİK STRATEJİK PLAN İÇİN TIKLAYIN

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır